Nieuwe A16-verbinding ontlast verkeer rond Rotterdam, tunnel bij Lansingerland speelt sleutelrol

De opening van de nieuwe A16 Rotterdam, inclusief de Rottemerentunnel onder het Lage Bergse Bos, zorgt nu al voor merkbare verlichting op de bestaande snelwegen rond de stad. Uit de eerste metingen van Rijkswaterstaat blijkt dat het verkeer op de A13 bij Rotterdam-Overschie en de A20 bij Crooswijk flink is afgenomen sinds het zuidelijke deel van de nieuwe weg vorige week open ging.

De A16 Rotterdam vormt de langverwachte schakel tussen de A13 bij Rotterdam The Hague Airport en de A16 bij het Terbregseplein. Daarmee ontstaat een directe verbinding tussen Den Haag, Rotterdam en Dordrecht, die het doorgaande verkeer om de stad heen leidt. Over twee weken – vanaf 27 oktober – gaat ook de noordelijke rijrichting open, richting Delft en Den Haag.

Minder files, schonere lucht
“Er reden op de A13 bij Overschie tot voor kort op een werkdag gemiddeld 63.000 voertuigen. Dat waren er vorige week 34.000,” zegt Wouter de Vos van Rijkswaterstaat. Ook op de A20 tussen Kleinpolderplein en Terbregseplein is het rustiger geworden: het aantal voertuigen daalde van 76.000 naar 60.000 per dag.

De daling betekent volgens De Vos niet alleen een soepelere doorstroming, maar ook een verbetering van de luchtkwaliteit in dichtbevolkte stadsdelen. De A13 bij Overschie stond jarenlang bekend als een van de meest vervuilde snelwegtrajecten van Nederland, met een maximumsnelheid van 80 kilometer per uur om de uitstoot te beperken. “Maar wat nog beter blijkt te helpen, is deze nieuwe snelweg,” aldus De Vos.

Belang voor Lansingerland
Voor Lansingerland is de opening van groot belang. De Rottemerentunnel – die grotendeels onder het grondgebied van de gemeente ligt – maakt het mogelijk dat het doorgaande verkeer tussen Den Haag en de Van Brienenoordbrug ondergronds passeert, zonder de dorpen Berkel en Bergschenhoek te belasten. De aanleg van de tunnel was jarenlang onderwerp van discussie met bewoners, omdat het tracé dicht langs natuur- en recreatiegebied de Rottemeren loopt.

De geluidsschermen, de tunnel en de groene overkappingen moeten ervoor zorgen dat het gebied boven de tunnel – met fiets- en wandelroutes – een natuurlijke uitstraling houdt. Voor veel inwoners van Lansingerland betekent dat dat de rust en recreatieve waarde van het gebied behouden blijft, terwijl de verkeersdruk op lokale wegen afneemt.

Nog even wennen
Toch zijn de cijfers nog voorlopig, benadrukt Rijkswaterstaat. “Misschien rijden er ook mensen over de nieuwe weg omdat ze hem gewoon eens willen uitproberen. Voor echte conclusies moeten we nog even wachten,” zegt De Vos. Ook bij het Terbregseplein moet het verkeer zijn nieuwe ritme nog vinden. Daar komen nu vijf rijstroken samen: één vanaf de A20 (Schiedam), twee vanuit de A16 Rotterdam en twee vanaf de A20 (Gouda).

De komende weken worden de verkeersstromen verder gemonitord. Pas als ook de noordelijke rijrichting eind oktober open is, kan Rijkswaterstaat precies bepalen hoeveel de A16 Rotterdam – en daarmee de Rottemerentunnel bij Lansingerland – heeft bijgedragen aan een schonere en beter bereikbare regio.

Foto: Rijkswaterstaat