Boven op de ‘Nul10Alp’, omringd door tientallen lopers en wandelaars, vond dit weekend de derde editie plaats van de Tumor Tour. Een evenement vol sport, emotie en solidariteit, georganiseerd door Yvette – een trailrunner, moeder, partner en powervrouw – die ondanks haar diagnose van ongeneeslijke endeldarmkanker weigert zich gewonnen te geven. Sterker nog: ze weet haar verhaal om te buigen tot hoop voor anderen.
“Dit is de mooiste medaille die ik ooit heb gewonnen.” zegt een van de deelnemers met tranen in de ogen. “Niet vanwege de prestatie, maar vanwege het doel. Dit is voor Yvette. Voor haar kracht, haar positiviteit. Voor haar motto: Carpe Diem.”
Een idee geboren uit tegenslag
De Tumor Tour begon drie jaar geleden, vrijwel tegelijk met Yvettes diagnose. “Ze wilde haar verhaal niet laten eindigen in verdriet, maar inzetten voor iets groters” vertelt Yvette haar partner Paul Selten. “Trailrunnen is haar passie, en ze besloot die te gebruiken om geld op te halen voor onderzoek naar endeldarmkanker. Dit is nu de derde editie. En deze, de Vertical Edition, is speciaal.”
Deelnemers beklommen de steile hellingen van de ‘Nul10Alp’, een symbolische tocht omhoog. “De dag is georganiseerd met het idee dat Yvette tijdens haar ziekteproces veel dieptepunten heeft gekend, maar altijd is blijven kijken naar de hoogtepunten – zowel figuurlijk als letterlijk. De bergen die zij beklom als trailrunner met een glimlach vormen de inspiratie voor deze editie van de Tumor Tour.”
Verhaal gaat verder onder de foto.
Liefde en verbondenheid
De sfeer tijdens het evenement is geladen met emotie. Een groep vriendinnen staat geëmotioneerd bij de finish. “We geven nooit op.” zegt één van hen. “Wat Yvette losmaakt in mensen is niet te beschrijven. Dat ze hier vandaag is, dat ze voelt hoeveel liefde er voor haar is, dat is alles waard. Ze vergeet dit nooit meer. En wij ook niet.”
De steun is niet alleen voelbaar in woorden, maar ook in daden. Meer dan €31.000 werd er ingezameld. Het bedrag werd overhandigd aan prof. dr. Kees Verhoef, chirurgisch oncoloog in het Erasmus MC. “Met deze bijdrage kunnen we eerder in het ziekteproces afwijkingen opsporen. Niet wachten tot tumoren op een scan verschijnen, maar al in het bloed losse kankercellen detecteren. Vroeg erbij zijn, dat is de sleutel.”
Verhoef is zichtbaar geraakt. “Wat Yvette en haar omgeving hier voor elkaar krijgen… daar heb ik diep respect voor. Dit raakt me.”
Carpe Diem – in alles voelbaar
Overal op het parcours was Yvettes motto zichtbaar: Carpe Diem. Zo ook op de medailles waar het in gegraveerd is. “Zij is het voorbeeld van iemand die ondanks alles blijft geven. Niet voor zichzelf, maar voor de toekomst van anderen.” zegt een deelnemer. “Dat blijft ons altijd bij.”
De videoreportage zie je vrijdag in Lansingerland Actueel.