Jonge techhelden uit Bergschenhoek winnen regiofinale LEGO League en gaan voor landelijke eer

Een team van zes leerlingen uit groep 7 en 8 van Basisschool De Regenboog in Bergschenhoek werd tijdens de regiofinale van de FIRST LEGO League eerste van de regio Rijnmond. Na deze overwinning mogen zij zich nu meten met de beste teams van Nederland tijdens de landelijke finale, die op 14 maart wordt gehouden in Martiniplaza in Groningen.

Wedstrijd met robots van LEGO
De FIRST LEGO League is een internationaal onderwijsprogramma waarin kinderen aan de slag gaan met techniek, programmeren en robotica. Het initiatief ontstond in 1998 in de Verenigde Staten. Inmiddels doen kinderen uit ruim 110 landen mee.
Tijdens de competitie bouwen en programmeren teams een robot van LEGO. Die robot moet verschillende missies uitvoeren op een speciaal speelveld. “Je hebt een robot die je programmeert om allerlei missies te doen,” legt leerling Jelle uit. “Hoe meer missies je haalt, hoe meer punten je krijgt. En met meer punten kun je uiteindelijk winnen.”

Van kennismaking tot wedstrijd
Volgens Ties begint het avontuur elk jaar met een oproep op school. “De juffen vragen aan groep 7 en 8 wie er mee wil doen. Eerst krijg je een les om kennis te maken met de LEGO League. Daarna ga je de robot bouwen, de missiemodellen maken en beginnen met programmeren.” Ook het bedenken van een innovatieproject hoort bij de competitie.

Techniek en LEGO combineren
Leerling Noah vindt vooral de combinatie van bouwen en programmeren leuk. “Het is eigenlijk een wedstrijd waarbij je met LEGO speelt en tegelijk je technische skills test,” vertelt hij. “In het begin denk je dat het makkelijk is, maar je komt onderweg toch veel uitdagingen tegen.”
De robot wordt geprogrammeerd met een computer en speciale software. Volgens Ameer gebruiken de leerlingen daarvoor het programma LEGO Education SPIKE Prime.

Samenwerken is cruciaal
Het team bestaat uit twee leerlingen uit groep 8 en vier uit groep 7. Volgens Pim is samenwerken een belangrijke reden voor het succes. “We kunnen goed met elkaar praten en omgaan,” zegt hij. “Samenwerken is superbelangrijk, want anders ga je echt niet ver komen bij dit project.”

Thema archeologie
Elke editie van de LEGO League heeft een eigen thema. Dit jaar draait het om archeologie en alles wat zich onder de grond bevindt. “Bij een van de missies moet je bijvoorbeeld met een soort borsteltje de oppervlakte schoonmaken,” vertelt Jelle. “Dat doen archeologen ook om vondsten voorzichtig uit de grond te halen.”

Op naar Groningen
Volgens teamlid Tycho was de overwinning in de regiofinale een grote verrassing. “Er deden 25 teams mee en wij zijn eerste geworden,” zegt hij trots. “We zijn ook de enige basisschool uit de regio Rijnmond die door is naar de landelijke finale.”