Eerste bomen de grond in: Boerderij Het Lansingerland start transitie naar agroforestry

Op woensdag 26 november staken schoolkinderen, boswachters en bestuurders de handen uit de mouwen bij Boerderij Het Lansingerland. Tijdens de zogeheten ‘Boeren Boomfeestdag’ werden de eerste bomen aangeplant. Dit markeert de start van een ingrijpende verandering voor het bekende boerenbedrijf: de overstap naar agroforestry.

Het was een drukte van belang in het weiland van boer Peter Gille en zijn vrouw Annigje. Onder begeleiding van boswachters van Staatsbosbeheer hielpen basisschoolleerlingen met het planten van de eerste walnotenbomen.

Koeien tussen de bomen
Agroforestry, ofwel boslandbouw, is een systeem waarbij bomen en struiken worden gecombineerd met landbouw op hetzelfde perceel. Bob Hartog van het programma Rotterdam de Boer op legt uit: “Het is eigenlijk heel simpel: bomen terug in het landschap. Boer Peter gaat in zijn graslanden bomen planten waar de koeien tussendoor blijven lopen.”

Volgens Hartog snijdt het mes aan meerdere kanten. “Het landschap wordt afwisselender, wat goed is voor vogels en insecten. Maar ook voor de koeien is het prettig; in de steeds warmere zomers kunnen zij straks schuilen onder de bomen.”

Toekomstbestendig boeren
Voor eigenaar Peter Gille is de aanplant het resultaat van jarenlang nadenken over de toekomst van het bedrijf. “We zochten naar een eindplaatje voor 2030 of 2035,” vertelt Gille. “We willen de landbouw extensiveren – minder koeien – en excelleren in de zorg en recreatie.”
Het plan is ambitieus. In totaal hoopt Gille op zijn elf hectare grond zo’n 2,5 kilometer aan hagen, 158 notenbomen en 57 fruitbomen te planten. “Op 14 november zijn we officieel een biologisch melkveebedrijf geworden. Door het landschap mooier te maken, creëren we een betere omgeving voor onze andere takken, zoals de kinderopvang, de winkel en de zorgboerderij.”

Recreatie voor de regio
Wethouder Michiel Muis was aanwezig om namens de gemeente Lansingerland de eerste boom te planten. Hij benadrukt het belang voor de inwoners. “Dit is een stadsboerderij vlakbij een groene gemeente en Rotterdam. We willen de toegankelijkheid vergroten. Er worden extra wandel- en fietspaden aangelegd zodat mensen straks echt van dit boslandschap kunnen genieten.”

Het project wordt breed gedragen door onder meer de gemeente, Rotterdam de Boer op en het Recreatieschap Rottemeren. “Ondernemers moeten een ander verdienmodel bedenken,” aldus Muis. “Niet alleen melk, maar ook producten als fruit en noten direct van het platteland aan de stad leveren. Als gemeente ondersteunen wij dat graag.”

Leren in de natuur
Voor Annigje Gille was de betrokkenheid van de schoolkinderen een hoogtepunt. “We nemen klassen regelmatig mee naar buiten. Hier ontdekken ze de natuur en hoe fijn het is om buiten te zijn,” vertelt ze. De kinderen kregen les van boswachters Gino en Stefan over hoe je een boom stevig en op de juiste diepte plant, zodat deze de komende decennia kan uitgroeien tot een volwaardig onderdeel van dit nieuwe landschap.

Met de eerste bomen in de grond is de transformatie van Boerderij Het Lansingerland officieel begonnen. Over twintig tot dertig jaar hoopt Gille dat zijn bedrijf de uitstraling heeft van een landgoed, waar landbouw, natuur en recreatie naadloos in elkaar overgaan.