DCMR vindt geen oorzaak bromtoon: bewoners verbijsterd

Al maanden ervaren inwoners van Bergschenhoek en omgeving hinder van een mysterieuze bromtoon. De oorzaak blijft echter onduidelijk, ondanks uitgebreid onderzoek van de milieudienst DCMR. Een chronologisch overzicht van de belangrijkste ontwikkelingen.

Maart 2025 – DCMR hoort bromtoon zelf
Op 25 maart 2025 meldde DCMR dat hun geluidsspecialisten de bromtoon zelf óók hadden waargenomen in Lansingerland. Volgens de dienst zijn bromtonen lastig te traceren, omdat het geluid zich zowel door de lucht als via materialen kan verspreiden.

Tot dat moment waren er 68 meldingen binnengekomen van 56 inwoners. Mogelijke bronnen die DCMR toen noemde, waren onder meer industriële installaties, transformatoren en particuliere apparaten zoals warmtepompen en airco’s. Een directe herkomst werd toen nog niet vastgesteld.

Juni 2025 – Geothermie serieuze verdachte
In juni kwam geothermie nadrukkelijk in beeld als mogelijke bron. DCMR bevestigde dat er overleg liep met het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM) over een installatie aan de Warmoeziersweg in Bergschenhoek.

Uit onderzoek van RTV Lansingerland bleek dat krachtige ondergrondse pompen, die bij diepe aardwarmteprojecten worden gebruikt, trillingen kunnen veroorzaken die zich via de bodem verspreiden en aan de oppervlakte hoorbaar worden als bromtoon of laagfrequent geluid (LFG).

Toezichthouder SodM gaf destijds toe dat zulke niet-seismische trillingen niet structureel in vergunningverlening en toezicht worden meegenomen. In april 2025 kondigde SodM zelf een landelijk onderzoek naar LFG in relatie tot geothermie aan. Dat onderzoek loopt nog steeds.

Augustus 2025 – Eindrapport: geen bron, geen normoverschrijding
Op 21 augustus 2025 presenteerden gemeente Lansingerland en DCMR hun eindrapport. Daaruit blijkt dat er op meerdere plekken in Bergschenhoek, ook in woningen, bromtonen zijn gemeten. Toch bleven de waarden overal ruim onder de wettelijke normen kan er geen specifieke bron worden aangewezen.

Ook geothermie werd als veroorzaker uitgesloten, omdat meldingen doorgingen terwijl een installatie in april tijdelijk was stilgelegd.

Wethouder Michiel Muis (D66) reageert: “Hoewel het positief is dat al het geluid dat gemeten is ver onder de wettelijke geluidsnormen blijft, wil dat niet zeggen dat inwoners geen overlast ervaren. Nu het onderzoek is afgerond, gaan we met de GGD in gesprek om te kijken hoe we deze inwoners verder kunnen helpen.”

Overlast neemt sterk toe
Volgens DCMR-cijfers is de overlast in Lansingerland in 2025 explosief toegenomen. Tot augustus zijn er bijna 1.000 meldingen geregistreerd, drie keer zoveel als in heel 2024. Het gaat daarbij vooral om geluidsoverlast.

In mei en juni piekte het aantal meldingen met meer dan zestig per week.

Bewoners reageren gefrustreerd
In WhatsApp-groepen van bewoners overheersen ongeloof en boosheid over de uitkomst van het onderzoek:

“Belachelijk dit alles.”

“Ja, echt letterlijk onder de tafel vegen.”

“Bijna jaar onderzoek met geen resultaat. Lijkt me heel sterk.”

“Hoe serieus worden wij genomen?”

Een bewoner vat het zo samen:

“Alsof er continu een trein keihard door mijn achtertuin rijdt. Nee, het is niet de HSL die ik hoor.”

Veel inwoners pleiten voor onafhankelijk vervolgonderzoek door bijvoorbeeld TNO of SodM, omdat zij twijfelen of DCMR de juiste apparatuur en meetmethoden heeft gebruikt.

Analyse: kloof tussen metingen en beleving
Het eindrapport stelt dat er geen normoverschrijdingen zijn, maar tientallen bewoners ervaren structurele hinder van een hoorbare bromtoon of voelbare trilling. Er is dus een verschil tussen wat met meetapparatuur wordt vastgelegd en wat mensen daadwerkelijk ervaren.

Zelf erkent DCMR dat er sprake kan zijn van LFG+, een fenomeen waarbij geluid wél hinder veroorzaakt maar nauwelijks meetbaar is met standaardapparatuur. De vraag is of de huidige methodes toereikend zijn en of aanvullend onafhankelijk onderzoek nodig is.

Vervolg
De gemeente Lansingerland heeft aangekondigd met de GGD Rotterdam-Rijnmond te overleggen over ondersteuning voor inwoners met gezondheidsklachten. Ondertussen loopt het landelijke onderzoek van SodM naar laagfrequent geluid bij geothermie nog.

De uitkomst daarvan moet meer duidelijkheid geven over de rol van geothermie en andere mogelijke bronnen. Tot die tijd blijft voor bewoners vooral onzekerheid en frustratie bestaan.

RTV Lansingerland volgt dossier actief
RTV Lansingerland blijft dit dossier volgen en gaat zowel de gemeente als DCMR om nadere toelichting gevraagd. Ook wordt onderzocht of aanvullende onafhankelijke bronnen, zoals TNO, betrokken zouden moeten worden. Zodra er nieuwe feiten of antwoorden zijn, vervolgen wij deze berichtgeving.